Undervisningsutveckling: hur, för vem, och varför?
Avsnitt 36, 2026
VAD ÄR UNDERVISNINGUTVECKLING och vad ska utvecklas? Ska elevernas eller lärarnas lärande utvecklas och varför vill forskare att lärare ska engageras i forskningsprocessen redan i ett tidigt skede? Vilka mål ska undervisningsutvecklingen sikta mot och hur ska det gå till i praktiken när lärare redan har fullt upp med sin undervisning?
ULRIKA BERGMARK OCH OLA UHRQVIST år båda tidigare gymnasielärare, men har nu lång erfarenhet av forskning och arbetar nära lärare och klassrum. I det här avsnittet delar de med sig av inspiration, kunskap och erfarenheter som kan hjälpa lärare att ta del av forskningsresultat och kanske själva ta ett första steg mot att delta i forskning.
ULRIKA BERGMARK ÄR PROFESSOR i pedagogik vid Luleå tekniska universitet och vetenskaplig ledare vid utbildningsförvaltningen i Piteå kommun. Hon är tidigare gymnasielärare i svenska och religion. Ola Uhrqvist är tidigare gymnasielärare i historia, religion och filosofi och arbetar i dag med undervisning och kursutveckling på Linköpings universitet där han har lärande för hållbar utveckling i fokus för sin forskning.
Ulrika och Ola är det här avsnittets gäster och samtalet spelades in i samband med Lärarnas forskningskonvent – STEM, vid Linköpings universitet i Norrköping den 4:e februari 2026.
