23 april, 2025

Nationell struktur för beprövad erfarenhet

Lärarstiftelsen inleder ett arbete för att bygga en långsiktig nationell struktur för beprövad erfarenhet inom läraryrket. Syftet är att synliggöra och sprida den erfarenhetsbaserade kunskap som finns i skolans praktik och att stärka lärarprofessionens gemensamma kunskapsbas.

– I landet finns tusentals lärare med djup kunskap om vad som faktiskt fungerar i undervisningen. Men det finns nästan inga strukturer för att dokumentera, pröva och dela denna kunskap inom lärarkåren. Det vill vi ändra på, säger Malin Tufvesson, generalsekreterare på Lärarstiftelsen.

Fokus i arbetet med beprövad erfarenhet är frågor som handlar om undervisningen. Avsikten är att erfarenheter som lärare har dokumenterat ska prövas, delas och diskuterats kollegialt. När erfarenheter utvärderas och sprids inom professionen blir de också möjliga att använda och bygga vidare på i andra sammanhang.
– Beprövad erfarenhet är inte detsamma som individuell erfarenhet eller yrkesskicklighet. Det är först när erfarenheter delats och prövats systematiskt och kollegialt som de kan ses som beprövad erfarenhet och bli en av lärarkårens gemensamma kunskapsbas, säger Malin Tufvesson.

Initiativet från Lärarstiftelsen ligger i linje med förslag från myndigheter och statliga utredningar. Skolverket (2024:1474) har lyft att professionsprogrammet för lärare på sikt kan inkludera meritering baserat på beprövad erfarenhet. Även den statliga läroplansutredningen (SOU 2025:19) har föreslagit att regeringen bör utreda hur denna kunskap kan samlas och göras tillgänglig – gärna genom en organisation som drivs av lärarintressen.
Lärarstiftelsens satsning inleds med en förstudie, vars syfte är att ta fram förslag på hur en långsiktig infrastruktur kan se ut. Det handlar dels om att utveckla en process för hur erfarenheter kan dokumenteras, granskas och delas – dels om att skapa en plattform där de blir tillgängliga för lärarkåren.

– Vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet behöver varandra. Forskning kan ge uppslag till nya arbetssätt och beprövad erfarenhet kan i sin tur formulera de forskningsfrågor som ännu inte ställts, säger Malin Tufvesson.
Som en första del i arbetet pågår nu en rekrytering av projektledare för uppdraget och arbetet beräknas starta under hösten.