26 januari, 2026

Kristina Hoas blir doktorand i litteraturvetenskap

Kristina Hoas har antagits som doktorand i litteraturvetenskap med inriktning barn- och ungdomslitteratur vid Institutionen för kultur och estetik vid Stockholms universitet. Doktorandtjänsten är ett resultat av ett samarbete med Svenska Barnboksinstitutet och Lärarstiftelsen.

Avhandlingsarbetet är inriktat på Svensk läraretidnings förlags utgivning och knutet till pågående forskningsprojekt som bedrivs vid Svenska Barnboksinstitutet. Syftet med studien är att undersöka förlagets etableringsfas i relation till teknikhistoria och tidens nationalromantiska idéströmningar med utgångpunkt i Ottilia Adelborgs illustrationskonst.

– Vi har ett mångårigt och givande samarbete med Svenska Barnboksinstitutet och är mycket glada och tacksamma över det välkomna stödet från Lärarstiftelsen som medfinansierar denna doktorandtjänst, säger Elina Druker, professor vid Stockholms universitet med inriktning barn- och ungdomslitteratur.

– Svensk lärartidnings förlag genomförde en av de största läsfrämjande satsningarna genom tiderna i Sverige. Genom Kristina Hoas doktorandarbete kommer våra kunskaper om deras verksamhet öka ytterligare. Vi är mycket glada över detta fina samarbete med Stockholms universitet och Barnboksinstitutet, säger Malin Tufvesson, generalsekreterare på Lärarstiftelsen.

Doktoranden Kristina Hoas har varit verksam i förlagsbranschen i mer än 30 år och har en magisterexamen i litteraturvetenskap vid Stockholms universitet.
– Jag är otroligt tacksam över att nu kunna bli doktorand vid Svenska Barnboksinstitutet och Stockholms universitet, något som blivit möjligt tack vare Lärarstiftelsen. Det ska bli intressant att se hur mina praktiska erfarenheter kan komma till nytta när jag nu ska forska i Svensk läraretidnings förlags arkiv och deras utgivning för barn och unga, säger Kristina Hoas.

– Det känns jätteroligt att få välkomna en doktorand in i våra forskningsprojekt om Svensk läraretidnings förlag! Det ska bli så roligt att samarbeta med Stockholms universitet och Lärarstiftelsen kring detta, säger Åsa Warnqvist, chef på Svenska Barnboksinstitutet och projektledare för institutets projekt om Svensk läraretidnings förlag.