10 december, 2025

Brunnsparksskolan F-5 i Helsingborg, får 50 000 kr genom lärare Martin Wiklanders ansökan. De vill smycka ut väggar i skolan med motiv ur Astrid Lindgrens böcker eller Folke Bernadottes diplomatiska arbete.
”Projektets vision är tänkt att fungera som en daglig påminnelse för barnen om hur en enskild människas insatser, drivna av medmänsklighet och diplomati, kan rädda liv och forma framtiden.”

Montessoriskolan Floda Säteri F-9 i Lerums kommun får 50 000 kr genom svensklärare Malin Håård Hedins ansökan. De vill skapa väggmålningar i en av skolans korridorer, i ett arbete där eleverna tillsammans med en konstnär ska återge den svenska litteraturhistorien.
”Tanken är att väggmålningen ska bli en levande påminnelse om litteraturens kraft och mångfald, en visuell resa genomberättelsernas värld. Konsten ska inte bara försköna miljön utan också väcka nyfikenhet och läslust.”

Sandåkerskolan 4-9 i Landskrona får 50 000 kr genom lärare Jannicke Larssons ansökan. För sipendiepengarna vill de smycka ut sitt uppehållsrum utifrån Selma Lagerlöfs anknytning till Landskrona. I arbetet vill de även involvera äldre, för att knyta band i form av berättelser/samtal, rya-knytning och träarbeten.

Lunaskolan, en fristående resursskola med grundskola och anpassad grundskola i Bromma, vill skapa ljuddämpande, textila konstverk, genom tuftningsteknik, som ska placeras i skolans entré. Konstverket ska behandla elevernas plats, identitet och historia. För det får även de 50 000 kr. Ansökan skickades in av bildlärare Johanna Siljeholm.

Gullmarsgymnasiet, Lysekils kommun, vill skapa ett konstverk i matsalen som ska ha tema utifrån skolans inriktning mot marinbiologi.
”Konstverket kommer att fungera som en visuell och emotionell länk mellan skolan och dess omgivning: fjorden, kustsamhället och naturen. Det blir en konkret möjlighet för eleverna att uttrycka sin relation till platsen, sin kunskap om den marina miljön och sina tankar om framtiden… Eleverna kommer att arbeta med konstnärer som inspireras av berättande traditioner, folksagor och myter, vilket ger projektet en litterär dimension.” skriver läraren Christina Bernardez Marti i sin ansökan. Även de får 50 000 kr.

Stipendiet delas ut från Selma Lagerlöfs, Anna Maria Roos och Verner von Heidenstams stiftelse. Medel kommer från deras stiftelse och från avkastningen av klassiker som Selma Lagerlöfs ”Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige”, Anna Maria Roos ”Sörgården” och ”I Önnemo” och ”Svenskarna och deras hövdingar” av Verner von Heidenstam.
Enligt stadgarna ska stipendiet delas ut för att ”användas till att pryda folkets skolor med konstverk”. Alla tre värnade om en trevlig skolmiljö redan under förra seklet. Och det tackar vi för än idag.